Sletové divadlo 2018

Sletové divadlo 2018

Loutkové divadlo Sokola Pražského Kašpárek se zapojilo do širokého spektra sletových událostí představeními v Divadle Kampa. V pondělí 2.7.2018 uvedlo dvě reprízy hry O čem král doma nevěděl.
„Budeme hrát na sletu!“ oznámila nám principálka Líba po návratu ze schůze vzdělavatelů.
Skvělé, ale kterou hru? V repertoáru máme několik desítek her, ale vždy jen jedna nebo dvě jsou nacvičené. Rusalka a Kašpárek na motivy Antonína Dvořáka se pro slet nehodí, opera je přeci jen nejistý žánr. Zlaté srdce v kulisách rodinného divadla je příliš komorní, Divadlo Kampa potřebuje větší scénu… Nakonec volba padla na hru O čem král doma nevěděl – pohádku legionáře, spisovatele a lékaře Františka Langera.
„Vystoupení bude na začátku sletového týdne v pondělí.“ upřesnila Líba.
„V pondělí? To máme jet na šňůru Kašpárek Tour!“ namítla Dana, která má na starosti kalendář. Každý rok totiž začátkem prázdnin část souboru vyráží na sérii představení po Čechách.
„Tak musíme vyrazit později, o vystoupení na sletu nemůžeme přijít.“ A tak se stalo. Týden před vystoupením zabalit loutky, připravit kulisy. Scénu máme ve vozíku na dosah Divadla Kampa, při nejhorším ho tam dotlačíme.
„A v pátek před tím jsme slíbili půjčit divadlo do České televize! Musíme ho odvézt v pátek ráno na Kavčí hory a někde ho uložit přes víkend, protože celý Tyršův dům bude vzhůru nohama.“
„Tak domluvíme, ať nám vozík nechají na Kavkách do pondělí, mají tam hlídané parkoviště.“ skvělý nápad.
Volám do ČOS, že bychom si chtěli vozík vyzvednout v pátek.
„V pátek? To je vyloučené. Areál se zavře ve čtvrtek a do konce sletu se nic nedostane dovnitř ani ven!“ zní kategorická odpověď. Následuje řada stresujících telefonátů a nacházíme řešení. Vozík dopravíme do areálu televize ve čtvrtek, vyzvedneme si jej před vystoupením.
Pondělní ráno se prodíráme s vypůjčeným autem dopravní špičkou a víceméně načas přijíždíme se skládací scénou na Kampu. Před obědem začínáme stavět. Práce jde od ruky, Divadlo Kampa známe už z minulého sletu. Scéna stojí, rychle instalujeme osvětlení, zapojujeme kabely. Místní technik mi vysvětluje, kam pustíme zvuk, jak se ovládají světla, domlouváme signály, kdy zhasnout a kdy rozsvítit a vše je připraveno. Otevírají se dveře a děti s doprovodem proudí do sálu. Za chvíli jsou všechna sedadla obsazená a představení může začít.
Principálka na předscéně uvádí hru. Potřetí zazvoní, opona se roztáhne a ozve se dusot koňských kopyt. Král přijíždí na scénu… Publikum je pozorné, na hru reaguje. Princův náznak ekologického aktivismu nikoho neruší a víla mu za to pomůže přemoci nerudného vodníka.
Druhé představení následuje chvíli poté s malou komplikací. Ne všichni návštěvníci se dozvěděli o rezervačním systému a tak na představení dorazilo neplánovaně patnáct dětí z Berouna. Sedadla byla beze zbytku obsazená a musela přijít ke slovu improvizace. Dáváme na zem před první řadou molitanové sedáky a problém je vyřešen. Děti jsou šťastné a my jsme rádi, že jsme je nemuseli nechat odejít s nepořízenou.
Představení proběhne hladce stejně jako to předchozí. Tahem ovladače na mixážním pultu rozsvěcím sál a s požitkem vychutnávám úlevu po předchozím napětí. Hra se povedla, publikum tleská a loutky přicházejí se rozloučit. Na souboru je znát únava, ale jsme rádi, že jsme mohli přispět ke zdaru XVI. všesokolského sletu.