Pražský Tajtrlík 2019

  • -

Pražský Tajtrlík 2019

Kategorie : Nezařazené , Novinky

Plakát 15. ročníku

Plakát 15. ročníku

V sobotu 23.4.2019 měl náš soubor čest zahajovat 15. ročník loutkářské přehlídky Pražský Tajtrlík. Na dvoudenní přehlídce amatérských loutkových divadel jsme měli příležitost ukázat před odbornou porotou inscenaci představení Kašpárek a Rusalka na motivy Dvořákovy opery.

Představení odehrála Dana Kešnerová s Petrem Skácelem s „hilfáky“ Jiřím Hlavešem a Katkou Skácelovou. Dvěma hlavním vodičům vypomáhala Žofka Skácelová – desetiletá představitelka budoucí generace loutkářů.

Představení se nevyhly technické potíže. Po sestavení scény se ukázalo, že zvuk z místní aparatury je beznadějně plochý. Orchestrální pasáže Dvořákovy hudby zněly jak z telefonního sluchátka. Po chvíli tápání jsme zjistili, že zvukové kartě počítače odešly basy a museli jsme rychle najít náhradu. První jednání proběhlo bez problémů, ale při druhém se projevil rozdíl v ovládání přehrávacích programů Apple a Windows. Místo tónů úvodní scény 2. jednání se spustilo 3. jednání. Loutky se ani nehly, ale zvukař nereagoval… Situaci zachránila Dana, když se vydala před diváky a vysvětlila, že si loutky postavily hlavu.

Rusalka prosí otce o lidskou podobu

Rusalka prosí otce o lidskou podobu

Nakonec představení dopadlo dobře. Za rok od premiéry jsme propracovali choreografii pohybu loutek, pořídili novou výpravu od Evy Matoušové, vylepšili práci se světly a nyní čekali na podněty od hodnotitelů – Miroslava Hartmanna, Ireny Marečkové, Vladimíra Tausingera.

Asi jsme porotě trochu zamotali hlavu. Představení jasně vybočilo z naší dosavadní linie tradičního loutkového divadla. Namísto hodnocení, které by jednoznačně řeklo, že byla inscenace dobrá nebo špatná, zněly výroky jako: „Zvolili jste obtížnou cestu…“, „Kdo nic nezkusí, nic nezkazí…“. To samozřejmě doplněno dílčími pochvalami za některé aspekty (vodník, světla,…) a podněty pro vodění loutek apod.

Pro náš soubor je to úspěch. Před rokem jsme potřebovali najít představení vhodné i pro zahraniční publikum nezávislé na jazyku. Že jsme se vydali obtížnou cestou jsme věděli od samého začátku. Vystoupení na přehlídce potvrdilo náš názor, že za výslednou inscenaci se vůbec nemusíme stydět.

 

 

 


Přihlášení k odběru newsletteru

Vaše jméno a příjmení
Váš e-mail