Kašpárek na sokolské Akademii 13. 11. 2022

Kašpárek na sokolské Akademii 13. 11. 2022

Sokolská akademie

Na sokolskou akademii jsme nastudovali desetiminutovou scénku.  Zábavný text nám k této příležitosti vytvořila sestra Kateřina Tučková. Téma se vrací do počátků Sokola, kdy se rodilo ženské tělovýchovné hnutí a fabuluje, jakou roli v jeho vzniku sehrála znamenitá žena Kateřina Fügnerová. Režijně se inscenace ujala bývalá principálka Libuška Kašparová.

Scénku jsme umístili do předsálí tělocvičny v době konání prvních Šibřinek. Jako kulisa se výborně hodila rytina Scheinerova sálu zvětšená na desku z PU pěny. Pro potřeby akademie jsme zvolili čtyřiceti centimetrové loutky, které se již jednou skvěle osvědčily na předchozí akademii ve hře Pláštěnka, a které jsme doplnili zapůjčenou loutkou Miroslava Tyrše ze Sokola Čáslav.  Inscenaci totiž provádíme na otevřené scéně kryti pouze 85 cm vysokou kulisou.

Text jsme nazkoušeli a  nahráli v našem improvizovaném bytovém studiu. Nahrávání je docela zábavná akce na hranici mezi seriózní prací, společenskou party a happeningem, kdy musíme zastavit všechny hodiny, vypnout akvárium a ledničku, účastnice donesou pohoštění… Na stolek uprostřed místnosti se položí deka, na kterou postavíme velké hrnky s mikrofony. To jsou improvizované stojany.

Pak zkouška mikrofonů a akce! Hlídám hlasitost, principálka herecký projev. Každé: “Stop! 3.6.4 znova. Akce!” znamená několik minut navíc při střihu… Za týden byla zvuková stopa připravena a mohli jsme začít zkoušet.

Jak Sokolští bratři k sestrám přišli - scénaakademie

Největším problémem bylo, jaké herecké akce přinést do souvislého textu v jediných kulisách. Naštěstí loutka Miroslava Tyrše byla dost pohyblivá, aby zvládla pár gymnastických postojů a poskoků, kterými doplňoval svou výraznou gestikulaci. Také Kateřina Fügnerová neváhala na zdůraznění své akce vyskočit i na stůl. Obvyklým zpestřením vodičské práce jsou předávky, kdy vaše postava přechází z jedné strany scény na druhou a vy musíte překonat předkloněná těla svých kolegů, aniž to mělo znatelný vliv na herecký projev loutky.

Premiéra 13. listopadu 2022 na Akademii Sokola Pražského proběhla úspěšně a dostali jsme pouze pozitivní ohlasy. Jediné, co nás zamrzelo, byl chybějící záznam představení. Ačkoliv se obraz snímal a promítal detailně na velké plátno v sále, nikdo nepožádal o uložení záznamu a tak jediným svědectvím o naší hře je širokoúhlý záznam celé akademie.

Jak sokolští bratři...Vodiči